Po.,St.: 9:00 - 12:00 | 14:00 - 18:00 Út.,Čt.,Pá.: 9:00 - 11:00 | 14:00 - 18:00
PointKřehlíkova 94, 627 00 Brno 778 534 334

Zvířata a ohňostroje

Jelikož se blíží vánoční svátky a oslavy konce roku, které jsou spojeny s ohňostroji, petardami a dělobuchy, ráda bych uvedla několik rad, jak toto stresové období se svým miláčkem přečkat.

Přípravky určené k tlumení stresu u zvířat můžeme rozdělit do 2 skupin.

Přípravky na přírodní bázi

AlavisCalming - obsahuje aminokyseliny, vitaminy a komplex kolostra. Který má zklidňující účinky. Podává se půl hodiny až hodinu před předpokládaným stresem, délka užívání není omezena.

AlavisRelax - obsahuje látku Lactium, která reguluje sekreci stresových hormonů. Přípravek je nutné podávat 2-3 dny před očekávaným stresem. Může být podáván dlouhodobě.

Serene-UM - obsahuje vitaminy, aminokyseliny - L-tryptofan je aminokyselina, z které vzniká serotonin. Serotonin podporuje pocit klidu, spokojenosti a radosti. Přípravek se podává 3-4 dny před očekávaným stresem.

Přípravků na přírodní bázi existuje více, s těmito 3 jsem nejvíce spokojena, proto u mě v ordinaci mají své místo.

Léčiva

Sedalin - obsahuje účinnou látku acepromazin. Je určen pro psy a koně. U psů nastupuje účinek do 15-25 min. a trvá průměrně 4 hodiny.

Sileo - účinná látka je dexmedetomidinhydrochlorid. účinek nastupuje během 15-60 min. a trvá v průměru 2-3 hodiny. Přípravek se aplikuje na orální sliznici mezi lícní stěnu a dáseň.

Dávky léčivých přípravků lze opakovat, ale vždy se domluvte s veterinářem, který Vám doporučí kolikrát a po jaké době, aby to bylo pro Vašeho miláčka bez stresu a zároveň i bezpečné.

MVDr. Sandra Coufalová



Průjem

Průjmové onemocnění obvykle přichází náhle. Jedná se o onemocnění střevní sliznice z různých příčin. Nejčastější příčinou bývá dietetická chyba, dále parazitární, bakteriální nebo virové onemocnění.

Z dietetického hlediska je nutné předcházet náhlé změně krmiva, na které je zvíře doposud zvyklé. Je vhodné občas prostřídat značky krmiva, ale změna musí proběhnout v postupném přidáváním nového krmiva.

Další příčinou často bývá parazitární infekce. Nedostatečné odčervení Vašeho mazlíčka může vést nejen k jeho onemocnění, ale parazity jsou ohroženi všichni členové rodiny, obzvláště malé děti. Zvýšené riziko onemocnění je vždy v oblasti s větším počtem zvířat (sídliště, cvičáky...) Osobně doporučuji odčervovat 4x ročně.

U bakteriálních infekcí se průjem může objevit na základě léčby antibiotiky. U virových onemocnění jsou často postižena mláďata nebo jedinci s nedostatečnou imunitou.

Jaká je první pomoc?

Pokud se vyskytuje průjem u dospělého jedince,je doporučena 24 hod. hladovka. Je nutné poskytnout zvířeti dostatek čerstvé vody, aby nebylo dehydratované. Ztráta vody je zvýšená a tento stav je obzvlášť nebezpečný u mláďat, která se rychle dehydratují.

Po hladovce je vhodné nasadit dietu buď domácí nebo komerční. Nejčastěji se doporučuje vařená rýže s mrkví nebo s tvarohem, alespoň 3 dny. Pokud průjem ustupuje, můžete postupně přidávat krmivo, kterým je zvíře normálně krmeno.

Dietu můžete podpořit podáním detoxikačního gelu nebo Smecty. Aktivní uhlí není vhodné z důvodu, že zbarví stolici a není možné rozpoznat, zda je ve stolici krev.

Pokud se ve stolici objeví krev, je nutné navštívit veterinárního lékaře.

Veterináře navštivte i v případě, pokud průjem neustupuje a pokud průjmem onemocní mláďata.