V dnešní době přibývá alergiků na zvířecí srst, obzvláště mezi dětmi. A každé dítě zatouží mít zvířecího mazlíčka. Samozřejmě existují bezsrstá morčata, potkani, kočky i některá plemena psů, ale někteří alergici nemůžou mít ani je. Proto bych Vám chtěla představit některé druhy plazů, které jsou běžně chovány a péči o ně zvládnou i děti.
Prvním druhem, který Vám představím, je zástupce ještěrů gekončík noční (Eublepharis macularis). Tento ještěr dorůstá max. 30 cm a jeho domovem je oblast táhnoucí se od Afghanistánu po sever Indie. Díky minimálním nárokům na velikost terária pro jednoho jedince (Š 60 cm x V 50 cm x H 50 cm) lze chovat tohoto ještěra i v bytě.
Jak vybavit terárium?
Gekončík noční pochází z pouštních oblastí, proto jako substrát je nejvhodnější jemný písek. Plazi si nedokáží udržet stálou teplotu těla, proto je nutné zajistit vyhřívané místo v teráriu topným kamenem nebo klasickou žárovkou. Gekončík noční je převážně noční tvor, proto nepotřebuje speciální UV zářivku. Dostatek tekutin mu zajistí miska s vodou a jako úkryt poslouží kameny, kořeny, kokosové skořápky a jiné.
Čím krmit?
Gekončík noční je hmyzožravý ještěr. Hlavní část jídelníčku tvoří cvrčci, švábi, sarančata, červi. Pro vyváženou stravu je potřeba doplnit minerální a vitaminovou směs pro plazy, kterou se krmný hmyz posype. Během života gekončík noční svléká kůži, kterou požírá. Kůže obsahuje nenahraditelné složky potřebné ke správnému růstu a vývoji. Před svlekem je kůže matná a zašedlá. Po svleku je zbarvení kůže výrazné a jasné.
Chovat jednoho nebo více jedinců?
Gekončíka nočního je možné chovat jednotlivě nebo ve skupině. Pokud se rozhodnete pro skupinový chov, je nutné sestavit skupinu, ve které je samec a 2-3 samice. Nelze chovat dva samce dohromady nebo samce s jednou samičkou, protože by ji „utahal”.
Gekončíci se snadno rozmnožují. úspěšné rozmnožování lze podpořit zimováním. Stačí vypnout zdroj tepla v teráriu v zimních měsících. Na jaře se gekončíci začínají pářit. Po cca měsíci po páření naklade samice 1-3 oválná vajíčka, která zahrabe. Vajíčka je nutné uložit do krabičky se speciálním substrátem a do inkubátoru, kde se po cca 2 měsících líhnou mláďata. Pohlaví mláďat lze ovlivnit teplotou v inkubátoru. Při teplotě 27-29 ºC se líhnou převážně samice a při teplotě 30-32 ºC se líhnou převážně samci. Po 2-3 dnech po vylíhnutí se mláďata poprvé svlékají a teprve pak začínají přijímat potravu. Nejvhodnější jsou malí cvrčci, které jsou označovaní jako mikrocvrčci.
Gekončíci jsou odolní a nenároční, přesto se u nich mohou objevit zdravotní komplikace. Plazi dokáží dlouhou dobu příznaky nemocí skrývat, proto je nutné navštívit veterinárního lékaře, pokud dojde:
Gekončík noční je velmi klidný a nenáročný druh, který je vhodný i pro děti. Častým kontaktem může zůstat sedět na ruce nebo rameni. Tento druh si můžete prohlédnout v ordinaci. Samozřejmě Vám ráda zodpovím Vaše dotazy.