Přináším Vám stručný přehled onemocnění, proti kterým je možné kočky chránit vakcinací. Vždy záleží, v jakém prostředí kočka žije, s jakými zvířaty může přijít do styku. Při rozhovoru s majiteli zjišťuji, jestli je kočka ve styku s malými dětmi nebo s imunitně oslabenými lidmi (nádorové onem., autoimunitní onem.).
Panleukopenie koček
Toto onemocnění způsobuje virus z čeledi Parvoviridae. Postihuje především trávicí trakt, kostní dřeň a CNS. Onemocnění probíhá za příznaků zvracení, průjmu, vysoké horečky a dehydratace. Přenos viru je možný i trusem. U březích koček způsobuje potraty.
Infekční rhinotracheitida
Původcem je herpesvirus. Vysoce nakažlivé onemocnění postihuje horní cesty dýchací a spojivky, kde se virus ve sliznicích množí. Často se k onemocnění přidruží sekundární bakteriální infekce. Pokud se onemocnění neléčí, může mortalita dosahovat až 50%, což je problém v chovech s velkým množstvím zvířat (depozita, útulky). Při výskytu onemocnění je nutné ošetřit všechna zvířata, protože se mohou vyskytnout asymptomatičtí přenašeči.
Kalicivirová infekce koček
Onemocnění způsobuje calicivirus. Postihuje sliznice hlavy a respiračního traktu. Hlavními příznaky jsou eroze až vředy na sliznici dutiny ústní a jazyku. To doprovází neochota přijímat potravu a slinění.
Vzteklina
Původcem je Lyssavirus. Onemocnění postihuje nervový systém a je vždy smrtelné. Přenos onemocnění probíhá slinami při pokousání. Vzteklinou se mohou nakazit všechna teplokrevná zvířata.
Virus kočičí leukémie (FeLV)
Onemocnění způsobuje virus ze skupiny retrovirů. Tento virus napadá imunitní systém a projevuje se jako těžké oslabení imunity až po tvorbu nádorů. Virus se vyskytuje v tělních tekutinách kočky, takže k nákaze dochází při vzájemném čištění, pití ze společné misky, kousnutím, pohlavním stykem i kojením. Pokud onemocnění propukne, neexistuje léčba. Lze pouze mírnit příznaky a sekundární infekce. Proti kočičí leukémii je možné bezpečně očkovat.
Dermatofytóza
Jedná se o plísňové onemocnění způsobené Microsporumcanis. Plísňové onemocnění je vysoce přenosné na člověka. Vakcinace chrání před nákazou, lze ji použít i jako terapii.
Lymskáborrelióza
Existuje vakcína chránící proti třem skupinám Borrelií. Vakcinované zvíře je chráněno a nestane se potencionálním zdrojem pro další šíření tohoto onemocnění.
Jedná se o velmi stručné charakteristiky onemocnění, proto v případě dotazů mě kontaktujte.